پس انداز

پس انداز

پس انداز چیست ؟

ذخیره کردن و کنار گذاشتن مقداری از پول خود برای استفاده در زمان دیگر را گویند. که اغلب افراد آینده نگر، با برنامه و افراد با تفکر اقتصادی معمولا بیشتر راغب به پس انداز هستند در حالی که عده ای معتقد به این کار نیستند.

چرا پس انداز می کنیم ؟

هدف ازپس انداز کردن بسته به شرایط اقتصادی فرد می تواند متفاوت باشد اما معمولا افراد به دلایل زیر اقدام به پس انداز پول خود می کنند:داشتن آرامش روانی به واسطه ایجاد پشتوانه مالی، خریداجناس گران قیمت، تامین آتیه فرزندان، رسیدن به رفاه بیشتر، امکان سرمایه گذاری

انواع روش های پس انداز

پس انداز بانکی

پس انداز به روش خودکار:فرض کنید ماه به ماه مبلغی به عنوان حقوق به حساب شما واریز می شود می توانید مشخص کنید در بانکداری اینترنتی سهم خاصی از این مبلغ به حساب پس اندازتان واریز شود به این شکل بدون آنکه لازم باشد کاری کنید سهم مشخصی در ماه از پول شما پس انداز می شود.

تفکیک کارت حقوق و خرید: دریافتی های خود را در یک کارت واریز کنید و برای خرید خود کارت دیگری در نظر بگیرد. به اینصورت هم از خرید خارج از برنامه جلوگیری می کنید و هم امنیت پولتان بیشتر حفظ می شود.

حساب پس اندازاضطراری داشته باشید: یک حساب تحت عنوان حساب اضطراری داشته باشید که با پولی که در آن است حداقل سه ماه بتوانید زندگیتان را بچرخانید و یا برای خرج کرد در یک موضوع فوری استفاده کنید.

برنامه پس انداز:با داشتن یک برنامه مدون برای پس انداز اصولی و محل مصرف آن خیلی بیشتر از وقتی که برنامه ندارید پس انداز خواهید کرد.

READ  چه عاملی باعث می شود دنبال کسب پول وثروت باشید

صرفه جویی کردن:هرچه بیشتر در خرج کردن صرفه جویی کنید امکان بیشتری برای ذخیره کردن دارید.

پس انداز خرید

نوشتن هزینه ها:با نوشتن تمام هزینه های خود خرید های خود را رصد می کنید و میتوانید هزینه های ضروری وغیرضروری را از هم تفکیک کنید و به این صورت سهم غیرضروری ها را در زندگی کمتر کنید.

لیست خرید:برای خرید کردن با لیست خرید به فروشگاه بروید و برای چرخ زدن به فروشگاه نروید.

اول سهم خود را بپردازید:وقتی پولی دریافت می کنید و یا حقوق خود را میگیرید اول سهم خود را بردارید بعد اقدام به خرج کردن کنید.

خریدبدون برنامه ممنوع:یکی از مهمترین نکته ها درسوادمالی داشتن برنامه بودجه بندی مشخص است پس سعی نکنید با خرید خارج از این بودجه پول های خود را هزینه کنید. اینطوری اگر بی دلیل خرج نکنید پول بیشتری هم برای ذخیره کردن دارید.

قانون سی روز:برای خرید های گران خود سی روز صبر کنید وفقط اگر بعد از سی روز همچنان احساس کردید به آن خرید نیاز دارید خرید کنید.

از بدهی دوری کنید:هر چقدر بیشتر بدهکار باشید کمتر امکان اینکه پول خود را ذخیره کنید برای شما فراهم می شود. سعی کنید کمتر در بدهی بیفتید.معمولا وقتی بدهی ایجاد می شود که پول خرید چیزی را نداریم ولی اقدام به خرید آن می کنیم.

بودجه خریدهدیه برای دوستان و فامیل را مشخص کنید:در فرهنگ ما ایرانی ها است که برای عروسی ها،تولدها، خرید خانه و این چیزها به دوستان و فامیل خود هدیه بدهیم بهتر است در مورد میزان و نحوه این هدایا بودجه بندی کنید تا جلوی هزینه کرد بی دلیل یا بیش از اندازه را بگیرید.

READ  ترس از مسائل مالی: ۴ نکته برای اینکه چگونه با مسائل مالی ترسناک خود روبرو شویم

چانه بزنید:یکی از اخلاقی که شاید خیلی شمارا باکلاس نشان ندهد چانه زدن هنگام خرید است.اما چانه زدن باعث می شود بتوانید مبلغ کمتری پرداخت کنید و مابقی آن هزینه را ذخیره کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید