چگونه از بدهی نجات پیدا کنیم

چگونه از بدهی نجات پیدا کنیم

خواسته یا ناخواسته دچار آن می شویم، تا وقتی که موعد پرداخت نرسیده است دغدغه نداریم اما به ناگاه وقتی کنترل شرایط از دستمان خارج شود به مانند کوهی برسرمان آور می شود و سوال همه این است که چگونه از بدهی نجات پیدا کنیم ؟ پاسخ به این سوال شاید یکی از پرتکرارترین پرسش های باشد که مردم و مراجعین از مشاورین اقتصادی می پرسند. بدتر آنکه معمولا افراد قبل از دچار شدن به مشکل به مشاور مراجعه نمی کنند تا با آموزش درست جلوی شکل گیری مشکل را بگیرند. البته بیشتر مردم فقیر و گرنه ثروتمندان یا کسانی که در مسیرثروت هستند چندین مشاور دارند که ازدانششان استفاده می کنند.

ثروتمندان نمی پرسند که چگونه از بدهی نجات پیدا کنیم چون یا بدهیی که ایجاد کرده اند برای سرمایه گذاری بوده است و قبلا پیش بینی شده است یا با استفاده از دانش مشاوران راههای پرداخت برای آن مشخص می شود.

بدهی ؟؟

در ابتدا باید به معنی کلمه بدهی یا قرض اشاره کنم:در یادداشت دیگری در سایت حکیم به معنی بدهی و همینطور انواع بدهی ها صحبت کردم که از اینجا می توانید مطالعه کنید اما مشخص است وقتی از حس منفی نسبت به بدهی حرف می زنیم بیشتر مقصود بدهی هایی است که هزینه منفی و بار مالی برای ما ایجاد کرده است.بدهی تعهد یا دین مالی ما به شخص یا سازمانی است که موظف به پرداخت آن از دارایی یا درآمد خود هستیم.

چرا بدهی؟

بدهی های منفی که معمولا در نتیجه خریدهای احساسی، مسافرت های خارج از توان فردی استاندارد است، خرید خودرو یا خانه بالاتر از حد توان و به طور کلی اقداماتی که نمی توان آنها را در بودجه بندی معمولی سالانه خود گنجاند. در واقع اگر فرد طبق بودجه بندی اقدام به هزینه کند معمولا کمتر دچار بدهی بد می شود.

هرچند گاهی بدهی ها لزوما بد نیستند و در اثر موضوعی اتفاق افتاده است که یا از کنترل ما خارج بوده مثل یک بیماری پرهزینه برای خود و یا اطرافیان و یا هزینه ای بوده که لاجرم باید انجام شود مثل هزینه تحصیل،عروسی و غیره. به هر صورت بدهی به هر دلیلی که ایجاد شود سوال مهم این است که فرد می پرسد:چگونه قرض هایم را بدهم.

READ  ریسک چیست؟

بهترین روش برای پرداخت بدهی

بودجه بندی

برای پرداخت بدهی روش های متعددی را می توان پیشنهاد کرد اما اول باید در بحث بودجه بندی خود جدی تر شد و اگر بودجه بندی نکردیم فورا اقدام به بودجه بندی کنیم، اینطوری حداقل جلوی رشد مشکل یا بروز مشکل بیشتر را می گیریم.بعد باید ببینیم چطور می توانیم درآمد خود از شغل فعلی را افزایش دهیم. در ادامه می توانیم به انجام یک کار دیگر کنار کار فعلی خود براساس مهارت،دانش و ارتباطات مشغول شویم. باید راهی پیدا کنیم که منابع درآمدی چندگانه برای خود ایجاد کنیم. این کار می تواند صرفا کار کردن توسط خود یا حتی سایر اعضای خانواده که می توانند کار کنند ولی تا به الان نیازی نبوده هم باشد.

کاهش هزینه ها

در هنگامی که در حال بودجه بندی هستیم باید به این موضوع دقت کنیم که الان در وضعیت بحرانی و خاصی هستیم، پس نمی توانیم به مانند قبل هزینه کنیم پس بهتر است تا جایی که می شود برای مدت مشخصی از انجام برخی هزینه ها صرف نظر کنیم تا با صرفه جویی کردن بتوانیم بیشتر به خود کمک کنیم.

لیست کردن طلبکاران

اگر بدهی شما به بیش از یک نفر است بهترین کار لیست کردن آنها، میزان بدهی شما به آنها،موعد سررسید،بهره بدهی یا هزینه افزایشی سرباری که باید بدهید و تاثیر تاخیر بر روی آن و همینطور روحیه طلبکار شما(شاید یک طلبکار اگرکمی باشما راه بیاید یا دیگری با گرفتن بخشی از طلب مدتی به شما وقت دهد اما دیگری اگر دیرشود چندین برابر بهره بخواهد مثل بانک)

به این شکل شما یک دید دقیق از وضعیت بدهی یا بدهی های خود دارید و می توانید اولویت بندی و تصمیم گیری در رابطه با نحوه پرداخت بدهی های خود داشته باشید.

تبدیل دارایی

این راهکار لزوما پیشنهاد نمی شود و شاید به عنوان یک گزینه آخر پیشنهاد می شود اما شاید بتوانید با فروختن ماشین،خانه یا بعضی از چیزها و تبدیل آنها به یک یا دو درجه پایین تر بخشی از بدهی خود را بپردازید.

باطلبکاران رودرو صحبت کنید ویک قرار پرداخت تنظیم کنید

بسته به میزان بدهی و درآمد شما شیوه پرداخت بدهی متفاوت است. اما اگر مثلا در نظر بگیریم که شما صد میلیون تومان بدهی دارید و درآمد شما ماهی ده میلیون تومان است شما اگر کل درآمد خود را به مدت ده ماه ذخیره کنید می توانید بدهی خود را تسویه کنید. اما در اینجا چند مشکل وجود دارد:اول اینکه شاید طلبکار حاضر به صبر کردن به مدت ده ماه نباشد و دوم اینکه اگر شما بخواهید کل حقوق خود را صرف پرداخت بدهی خود کنید روند عادی زندگی شما دچار مشکل می شود.

READ  درآمد

عده ای از افراد وقتی می بینند پرداخت یک بدهی سخت است فرار را بر قرار ترجیح می دهند اما این راه حل عاقلانه ای نیست. اگر طلبکار ما یک شخص باشد یا چند شخص بهترین راه حل این است که اول او را متقاعد کنیم که قصد کلک زدن به او را نداریم و می خواهیم بدهی خود را به وی بپردازیم. و اگر چند نفر باشند بهتر است با نماینده ای از طلبکاران صحبت کنیم و به حس اطمینان از پرداخت بدهی را مشخص کنیم.

شفاف باشید

شفاف بودن بسیار مهم است. شما میزان دقیق دارایی، درآمد و قدرت پرداخت بدهی خود را باید به طلبکار ارائه کنید. برای مثال در مثال بدهی ۱۰۰ میلیون تومان و درآمد ۱۰ میلیون تومان شما بگوید برای زندگی خود به ۳ میلیون در ماه احتیاج دارم اما هر ماه ۷ میلیون تومان بابت بدهی خود به شما می پردازم و بابت دیرکرد بدهی مبلغی هم به عنوان سهم مشارکت خواهم پرداخت.

پرداخت بدهی با وام بانکی

روش دیگر برای مثال ۱۰۰ میلیون تومان آن است که اگر طلبکار شما دریافت قسطی بدهی را نپذیرد با مراجعه به بانک و دریافت مبلغ کل بدهی را یکجا تسویه کنید و در عوض به بانک بدهکار شوید و از روش پرداخت ماهانه به بانک استفاده کنید. فقط مراقب باشید نخواهید درگیر پرداخت سالانه شوید و حداکثر توان خود در پرداخت را ارائه کنید تا حتی زودتر از موعد بدهی خود به بانک را تسویه کنید اینطوری سود کمتری به بانک می پردازید و اعتبار مالی شما هم نزد بانک بیشتر می شود.

پرداخت بدهی با وام بانکی به صورت غیرمستقیم(بازپرداخت بدهی کالایی)

گاهی بانک ها مستقیما به شما وام نمی دهند و به شما وام خرید کالا، خودرو، یا چیزهای مشابه را می دهند در این روش شما با طلبکار خود توافق می کنید که به جای بدهی مثلا یک خودرو به او بدهید و باز در عوص به بانک بدهکار شوید. هرچند شاید هر طلبکاری این روش را نپذیرد.

READ  ترس از مسائل مالی: ۴ نکته برای اینکه چگونه با مسائل مالی ترسناک خود روبرو شویم

چطور بدهیمان را پرداخت کنیم و به زندگی خودمان ادامه دهیم

بسیاری از افراد هنگامی که در بدهی های سنگین می افتند دچار احساس یاس،ناامیدی ، شکست و سرخوردگی می شوند . اما یک نکته مهم که لازم است به آن توجه کنیم این است که ما در کل زندگیمان بدهکاربودیم و خواهیم بود فقط نکته قدرت پرداخت بدهی است. شما وقتی یک کالا یا خدمت را تهیه می کنید باید هزینه آن را پرداخت کنید اگر آن را بلافاصله ندهید شما به ارائه دهنده بدهکار هستید حال وقتی توان پرداخت دارید برای شما احساس منفی ایجاد نمی کند در واقع وقتی این احساس در شما ایجاد می شود که پرداخت خارج از توان فعلی شماست.

دقت کنید همان روحیه ای که در پرداخت بدهی های کوچک تر دارید را در پرداخت بدهی بزرگتر داشته باشید امید به خدا را از دست ندهید،روشن بینی نسبت به آینده ، هدف داشتن برای آینده و اینکه بدانید این نیز بگذرد. در واقع اینکه بدانیم چطور بدهیمان را پرداخت کنیم یک بحث است و داشتن روحیه و توانایی روحی که در مسیر بمانیم هم بحث دیگر که بسیار هم مهم است.

تجربه شخصی ام از پرداخت بدهی

برای خود من هنگامی که در اثرکلاهبرداری شریکم دچار بدهی گسترده و سنگینی شدم سه سال طول کشید تا بدهی ها را تسویه کنم و دو سال هم طول کشید بتوانم کسب و کارم را سرزنده کنم اما چیزی که باعث شد بتوانم از پس این موضوع بربیایم این بود که امیدم به آینده را از دست ندادم و برای آینده ام هدف داشتم و مطمئن بودم که از این مشکل می گذرم پس در فرای تمام مواردی که به آنها اشاره کردم اول توکل به خدا داشته باشید دوم به خودتان باور داشته باشید و سوم هم بدانید این نیزبگذرد. به این شکل به این پاسخ هم می رسیم که چگونه از بدهی نجات پیدا کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید