چطور درآمد خودمان را بیشتر کنیم ؟

چگونه درآمد خودمان را افزایش دهیم

هنگامی که افراد برای مشاوره به من مراجعه می کنند اصلی ترین سوالشان این است که چطور درآمد خودمان را بیشتر کنیم ؟ در این یادداشت قصد دارم مطالبی را به شما بگویم که هرچند راز نیستند اما بسیاری از افراد باور ندارند که می توانند با آنها افزایش درآمد داشته باشند و با هوشمندانه خرج کردن این درآمد براساس الگوهای سوادمالی و پس انداز و سرمایه گذاری آنها در نهایت به فردی ثروتمند تبدیل شوند.

درآمد چیست؟

درآمد عبارت است از مجموع همهٔ دستمزدها، حقوق، سود، پرداخت بهره، اجاره و سایر شکل‌های درآمد که در یک دورهٔ زمانی دریافت می‌شود

سه نقطه میزان درآمد که کاملا باهم متفاوتند

هنگامی که از یک کودک میپرسیم دوست داری در آینده چه کاره بشی معمولا پاسخ او براساس مدل نظراتی است که از اطرافیان بر او موثر بوده است.وقتی کودک به سن نوجوانی می رسد کم کم با دقت و بررسی بییشتری در مورد شغل آینده فکر می کند و به عنوان قدم اول در انتخاب رشته سعی می کند علاوه بر آنکه سراغ رشته ای برود که برای او مفید باشد احیانا پر درآمد ترین رشته هم باشد. نوجوان آرزو دارد با انتخاب یک رشته خوب بتواند بعدا در دانشگاه رشته ی مناسبی را تحصیل کند و در نهایت درآمد خوبی داشته باشد. اما سوال اینجاست که چه درآمدی خوب است؟ آیا مثلا درآمد ثابت و ماهیانه چند میلیون تومان کافی است؟ آیا داشتن یک شغل با درآمدی که هزینه های زندگی ما را پشتیبانی کند کافی است؟ به همین دلیل است که عده بسیاری می پرسند چه کاری درآمدخوبی دارد؟

پر درآمدترین شغل

نقطه مقابل افرادی که به دنبال شغلی هستند که هزینه های آنها را پشتیبانی کند افرادی هستند که به دنبال آن هستند کاری را پیدا کند که درآمد خوبی داشته باشد اما همچنان درآمد خوب جمله گنگی است خوب یعنی چقدر؟ در نهایت یک طرف سومی هم هست که به دنبال یک شغل با درآمد خوب نیست بلکه به دنبال پر درآمدترین شغل است . کسی که به دنبال پردرآمد ترین شغل است به درآمد خوب راضی نیست و بیشترین را می خواهد و وقتی از او بپرسید بیشترین یعنی چقدر می گوید هرچه بیشتر بهتر.

در حقیقت عامل اصلی چیست؟

حقیقت امر آن است که اینکه چقدر درآمد داشته باشید بیشتر از اینکه دست دیگران و شرایط باشد انتخاب خودتان است. بله درست خواندید خودتان اما چطور؟ شما با تصمیم گرفتن در مورد درآمدتان هستید که می گویید باید چقدر درآمد داشته باشید. شما هستید که سقف درآمد خودتان را تعیین می کنید و شما هستید که به دنیا می گویید هی! من حقم اینقدر است یا از این بیشتر است.

یعنی صرفا بخواهیم کافی است؟ کارما و این چیزها؟

اما اجازه دهید یک نکته بگویم اینطور نیست که بخواهیم بگوییم صرفا با یک خواست قلبی و ذهنی شما درآمدتان افزایش پیدا می کند بلکه این قدم اول است و اگر این تصمیم را بگیرید باید بابت آن هزینه کنید یعنی چه؟ یعنی وقتی تصمیم گرفتید باید برنامه ریزی کنید،مشورت کنید،یاد بگیرید،اقدام کنید و اقدامات خود را برای رسیدن به هدف اصلاح کنید.

یک نکته بسیار مهم و شاید تلخ برای عده ای را می خواهم بگویم که اگر امروز و در اینجا که آن را می خوانید باور نکنید و  در راستای آن اقدام نکنید بعدا پشیمان خواهید شد: حقیقت غیرقابل انکار آن است که اگر به طور مداوم مهارت های خود را توسعه ندهید و بیشتر نکنید خود به خود نزول می کنید و ارزشتان کمتر می شود .

اگر توان پولسازی شما در حال زیاد شدن نیست پس در واقع درحال کم شدن است. امروزه میلیون ها نفر هستند که اجازه داده اند اینقدر توان پولسازی شان کم شود که دیگر کسی حاضر نیست به خاطر خدمات اندکشان آنها را استخدام کند یا پولی به آنها بابت خدماتشان بدهد.

مهمترین نکته چیست؟

پس مهمترین نکته ای که باید لحاظ کنیم فارغ از رشته تحصیلی که انتخاب می کنید یا شغلی که برمی گزینید اگر هر روز آموزش نبینید و مهارت خود را افزایش ندهید کم کم درآمدتان پایین می آید و احتمالا یک روز بی پول و فقیر می شوید. اما نقطه مقابل افزایش مهارت های خود است. یادتان باشد آدم عاقل کسی است که مهمترین سرمایه گذاری را روی خود انجام دهد. در یک سال گذشته چقدر برای افزایش مهارت های خود هزینه کرده اید؟ چندساعت دوره آموزشی شرکت کرده اید؟ آیا اگر کسی در رشته شغلی و تخصص شما فکر کند که از چه کسی کمک بگیرد آیا شما نفر اولی هستید که به ذهن او می آید؟

آیا همین نکات کافی است؟

بگذارید یک پیشنهاد به شما بدهم در هر شغل و تخصصی که دارید جزو ده نفر اول باشید البته اگر اینقدر جنم ندارید که نفر اول باشید. آنوقت است که درآمد خوب برای شما فراهم می شود و اطمینان می دهم اگر از نظر مهارتی نفر اول باشید می توانید پردرآمدترین شغل را داشته باشید.  پس اگر می پرسید چطور درآمد خودمان را بیشتر کنیم ؟به همین سادگی. ساده از این منظر که راه را می دانید اما سخت از این نظر که آدم ها ترجیح می دهند غر بزنند بجای اینکه دست به عمل بزنند، شما چطور؟

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید