تفاوت نیاز و خواسته در خرید کردن چیست ؟

تفاوت نیاز و خواسته در خرید کردن چیست ؟

تفاوت نیاز و خواسته در خرید کردن چیست ؟

اگر بخواهیم خیلی ساده این موضوع را تعریف کنیم :

نیازها:

هنگامی که شما در صورت نخریدن کالایا خدماتی جان یا سلامتتان به خطر می افتد در واقع این یک نیاز برای شماست .  و براساس نیازتان خرید می کنید.

خواسته ها:

اما در نقطه دیگر اگر کالا یا خدماتی برای شما حکم انتخاب شخصی دارد و یا براساس علایق و کسب لذت است حکم خواسته را دارد.برای مثال سینما رفتن، رستوران رفتن، خرید خودرو یا خرید خودروی لوکس، خرید یخچال ساید و امثالهم.در این حالت براساس خواسته های شخصی خود یا خانواده خرید می کنید.

اما تاثیر خرید کردن براساس خواسته یا نیاز چیست؟

یک مثال معروف است که می گوید اگر امروز آنچه را که لازم ندارید بخرید فردا مجبورید آنچه را که واقعا لازم دارید بفروشید. شاید با یکبار خرید کردن براساس خواسته فرد به مشکل نخورد اما حقیقت این است که اگر به سبک زندگی ما تبدیل شود که صرفا براساس خواسته های خود زندگی کنیم به نوعی بنده آنها می شویم و هیچوقت آهی در بساط نخواهیم داشت. 

یک توصیه در رابطه با نحوه ایجاد تعادل بین خواسته و نیاز

توصیه اولیه من به شما این است که اولا سعی کنید بیشتر براساس تامین نیازهای اساسی خود زندگی کنید و خرج کنید و خواسته ها را خیلی اولویت ندهید. دوما هم آنکه اگر برایتان توجه به خواسته ها مهم است از روش ۵۰ ۳۰ ۲۰ استفاده کنید و فقط ۳۰ درصد از سهم درآمد خود رابه تامین خواسته های خود اختصاص دهید و سعی کنید هرچه بیشتر به جای صرف هزینه در قسمت خواسته ها آنها را برای پس انداز و در ادامه سرمایه گذاری خود در نظر بگیرید.

یک توصیه از ثروتمندان

اگر با برنامه ریزی در یک مدت از زندگی خود درست خرج کردن را سرلوحه زندگی خود قرار دهید یک عمر می توانید با این تدابیر زندگی با آسایش و راحتی داشته باشید.

یادم می آید درکودکی همسایه بسیار ثروتمندی داشتیم که به من می گفت: ” ی روز بخور نون و تره، یک عمر بخوره نون و کره” 

در واقع کسی که به تفاوت نیاز و خواسته در خرید کردن چیست ؟ می اندیشد به تفاوت یک انسان ثروتمند و انسانی که خودخواسته فقیر است می اندیشد. یادمان باشد سواد مالی برای رشد و ایجاد آسایش در زندگی ماست.

READ  دارایی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید