بودجه بندی

بودجه بندی

شاید این کلمه برایتان غریب و ناآشنا باشد یا شاید هم آنرا در تلویزیون شنیده باشید که می گویند بودجه فلان سازمان یا وزارتخانه اینقدر است اما تا به حال به این فکر کرده اید که اصلا بودجه چیست ؟ و بودجه بندی کردن چگونه است ؟ تابه حال به این موضوع فکر کرده اید که برای خود، خانواده تان، کسب و کارتان و در کل برای زندگی تان بودجه ای بنویسید؟ از شما دعوت می کنم در این یادداشت با ما همراه باشید تا علاوه بر آن که با بودجه بندی آشنا شوید تکنیک های آن را هم یاد بگیرید و در نهایت یک بودجه شخصی هم برای خود تدوین کنید.

بودجه چیست ؟

تخمینی از درآمدهای فردی و هزینه های یک فرد، خانواده، سازمان یا شرکت گفته می شود که باید بتوان با تدابیری بین درآمدها و هزینه ها تعادل ایجاد کرد.

در واقع تهیه یک لیست که هزینه های خود را در آن لیست کنید و در نقطه مقابل درآمدهای خود شامل درآمدهای مستقیم(فعال) و درآمدهای غیرمستقیم(غیرفعال) را لیست کنید و یک بالانس بین هزینه و درآمد ایجاد کنید. معمولا بودجه را برای یک سال می نویسند و برای هر ماه تقسیم بندی می کنند.

چرا بودجه بندی می کنیم ؟

  • کنترل منابع
  • هماهنگی عملکرد بخش های مختلف
  • برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف
  • ارزیابی عملکرد
  • تعیین اهداف و سیاست های جامع

چگونه بودجه بندی کنیم ؟

در ابتدا لازم است که در یک جدول تمام درآمدهای ورودی خود را مشخص کنید. این درآمدها می تواند شامل درآمدهای فعال و غیرفعال شما باشد. اگر یک کارمند هستید حقوق شما درآمدفعالتان است و سودی که از محل سهام به شما پرداخت می شود درآمد غیرفعال شماست. همچنین یک کارآفرین درآمدی که از محل کارکردن از کسب و کار خود به دست می آورد درآمد اوست. حال بعد از مشخص شدن کل درآمدهای ورودی تان لازم است در جدول دیگری لیست هزینه های خود را مشخص کنید. هزینه ها می توانند شامل هزینه های ثابت مثل (اجاره خانه، هزینه تحصیل فرزندان، هزینه حمل و نقل، هزینه خوراک، هزینه پوشاک و قبض ها باشد.) و هزینه های متغییر مثل(هزینه های بیماری،هزینه های مسافرت و … ) باشد.نوشتن صورت مالی شخصی به شما در این مهم بسیار کمک می کند. در نهایت ساده ترین راه ایجاد تعادل بین این دو ستون هزینه و درآمد است.(اما این روش شما را ثروتمند نمی کند!)

READ  5 راه ساده نوشتن صورت مالی شخصی

تکنیک ۵۰-۳۰-۲۰

دراین تکنیک هزینه های خود را به سه قسمت تقسیم می کنید ۵۰ درصد هزینه شامل نیازهای ضروری شماست،۳۰ درصد شامل خواسته های شماست و در نهایت ۲۰ درصد شامل سرمایه گذاری و هدف گذاری های بلند مدت شماست.

تکنیک اول سهم خود را بردار

در این تکنیک می توانید مشخص کنید که چه میزان را برای هر ماه به عنوان پس انداز از بودجه برداشت می کنید. ابتدا این پول از بودجه هر ماه کسر می شود و بعد از آن بودجه آن ماه مشخص می شود یعنی انگار این پول در آن ماه نیست در حالی که روی آن برای خرج حساب نکردید می توانید آن را پس انداز کنید و وقتی به مقدار قابل سرمایه گذاری رسید آن را سرمایه گذاری کنید.

مهمترین مزیت های بودجه بندی کردن چیست ؟

  • مدیریت منابع
  • ایجاد امکان پس انداز
  • ایجاد امکان سرمایه گذاری
  • کاهش ریسک کمبود بودجه
  • ایجاد دارایی

شعری در این مورد از سعدی شاعر نامی کشور است که می گوید: باید به حال آن مرد گریست که دخلش بود نوزده خرجش بیست. پس بسیار مهم است که همیشه ورودی ما از هزینه هایمان بیشتر باشد.ضمن آنکه باید مراقب باشیم یک تله وجود دارد که افراد با افزایش درآمد هزینه های خود را هم افزایش می دهند در حالی که اگر این امر را مدیریت کنند عملا می توانند فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری و رسیدن به رهایی مالی برای خود ایجاد کنند.

در این یادداشت علاوه بر تعریف بودجه ریزی کردن که گفتیم جدولی است که در آن هزینه پس انداز و درآمد به کار برده باشند بودجه می گویند، به مزیت های آن پرداختیم و تکنیک های مدیریت بودجه را هم به شما معرفی کردیم شما می توانید برای مدیریت هزینه های خود از اپلیکیشن های موبایلی مثل هولو هم استفاده کنید.

READ  چگونه از تورم سود کنیم

دیدگاهتان را بنویسید