بدهی خوب و بدهی بد

تفاوت بدهی خوب و بدهی بد

در این یادداشت قصد داریم به بررسی بدهی خوب و بدهی بد و تفاوت های آنها بپردازیم پس با ما همراه باشید.

تعریف بدهی در فرهنگ لغت چیست؟

بدهی . [ ب ِ دِ ] (اِ مرکب ) دَین . وام . فام . قرض . بده . وام که ستده باشند. مقابل طلب . (یادداشت مؤلف ). پولی که شخصی بدیگری مدیون است . آنچه که کسی ملزم است بدیگری بپردازد. (فرهنگ فارسی معین ). || (اصطلاح حسابداری ) حساب مخصوصی است که در آن بدهکاری شخص را یادداشت کنند و مقابل آن حساب ، «دارایی » است که در آن سرمایه و طلب شخص را درج کنند. (از فرهنگ فارسی معین ).

به بیان ساده تر بدهی تعهدی است که ما نسبت به شخص یا سازمانی داریم و باید آن را از اموال، دارایی، یا درآمد خود به وی بپردازیم.

حال که به تعریف کلی بدهی پرداختیم در ادامه می خواهیم به یک نکته کوچک بپردازیم که می تواند تاثیر بزرگی بر زندگی ما داشته باشید آنهم تفاوت بدهی خوب و بدهی بد در زندگی و امور مالی ماست.

بدهی بد :

هزینه ای که برای رفع خواسته های ما و یا خرید کالاهای غیرسرمایه ای که ارزش افزوده ای برای زندگی ما ندارد اگر مستقیم و بلافاصله پرداخت نشود تبدیل به بدهی بد می شود. این نوع بدهی از همان بدهی هایی است که هر روز بیشتر فرد را به سمت فقیر شدن سوق می دهد. فردی که برای خرید یک ماشین گران تر خود را درقرض و وام می اندازد یا به بانک بدهکار می کند، فردی که برای رفتن به یک مسافرت به خارج از کشور برای پز دادن به دوست و آشنا قرض می کند و وام می گیرد و اقداماتی از این دست را می توان بدهی بد دانست.

READ  تفاوت نیاز و خواسته در خرید کردن چیست ؟

بدهی خوب :

هزینه ای که در عین حال که برای رفع نیازهای ماست به سرمایه ها و دارایی های ما اضافه می کند و اگر این هزینه در قالب وام و قرض باشد بدهی مثیت یا بدهی خوب است. فرض کنید برای خرید یک خانه بخشی از پول را وام با بهره ۱۸درصد می گیرید در حالی که ارزش خانه شما سالی ۴۰ درصد رشد می کند، در این حالت شما بسیار سود می کنید و با ایجاد این بدهی مثبت عملا به سمت ثروتمند شدن قدم برمی دارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید