اهرم سازی پول

پس انداز

برای سرمایه گذاری با حداقل سرمایه و بیشترین سود نیازمند اهرم کردن پول هستید. شیوه هایی که برای سود بیشتر مالی استفاده می شود به اصطلاح اهرم مالی  یا اهرم سازی پول گفته می شود. اهرم مالی را می توان از طریق حق اختیار در معامله، قراردادها یا ودیعه ایجاد کرد. شاید گفت بیشترین استفاده از اهرم مالی در املاک و مستغلات است. در این مدل با استفاده از وام یا خرید خانه می توان اهرم مالی ایجاد کرد. همچنین در تامین سرمایه یا دارایی یک شرکت می توان از اهرم های مالی استفاده کرد. اما باید دقت کرد بهره وام دریافتی کمتر از ارزش سهام شرکت باشد.

روش های ایجاد اهرم کردن پول

مهم ترین روش هایی که می توان با آن اهرم مالی ایجاد کرد قرض گرفتن، خریدن دارایی ثابت، استفاده از قراردادها یا ودیعه است. به عبارت ساده تر کسانی که برای تامین کسری سرمایه خود از بدهی استفاده می کنند در اندیشه اهرم کردن پول هستند.

به عنوان مثال فردی که برای سرمایه گذاری با سود بالاتر نیاز به سرمایه ۲۰۰ میلیون تومان دارد ولی در حال حاضر فقط ۱۰ میلیون تومان دارد می تواند با گرفتن وام کسری بودجه خود را تامین کند و از اهرم مالی استفاده کند.اما نکته بسیار مهم این است که برای سرمایه گذاری خیلی باید دقت کرد و حساب شده اقدام کرد زیرا اهرم مالی همانطور که می تواند سود بیشتر به همراه داشته باشد می تواند ضرر زیادی را هم به بار آورد. به صورت کلی اهرم مالی ریسک زیادی دارد.همچنین خرید سهام سرمایه گذاری است که کنترل آن مشکل و غیر قابل پیش بینی است و می تواند پر ریسک و خطرناک باشد.

READ  تفاوت نیاز و خواسته در خرید کردن چیست ؟

در صورت استفاده از اهرم مالی به نکات زیر توجه کنید

۱- برای کارها یا سرمایه گذاری هایی از اهرم مالی استفاده کنید که کنترل نسبی بر روی درآمد و هزینه ها داشته باشید. در غیر این صورت پیش بینی سود پیچیده و مشکل می شود و ممکن است به جای سود، زیاد کنید.

۲- بازده سرمایه گذاری حاصل از وام بیشتر از هزینه بهره باشد. اگر بدون توجه به این موضوع دست به سرمایه گذاری از طریق اهرم مالی بزنید زیان شما حتمی خواهد بود. بیشتر در خرید ملک یا مستغلات این اتفاق می افتد، اما باید دقت کرد پیش بینی روند بازار بسیار مهم است برخی اوقات به جای سود فقط زیان دارد.

۳-  از مشورت کردن با افرادی که هیچ تخصصی در زمینه سرمایه گذاری شما ندارند یا خودشان در آن زمینه سرمایه گذاری نکرده اند بپرهیزید.

۴- از روش های مختلف سوادمالی مالی مثل: افزایش درآمد، ایجادمنابع چندگانه درآمدی، افزایش سواد مالی، بودجه بندی و … استفاد کنید.

اهرم سازی پول یکی از روش های سواد مالی است که خروجی سرمایه را بیشتر می کند.درسال های قبل پس انداز دربانک هم یک اهرم بود که با وضعیت تورم و کاهش ارزش ریال دیگر این موضوع پیشنهاد نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید