استقلال مالی

استقلال مالی

استقلال مالی به وضعیت گفته می‌شود که فرد با داشتن درآمد کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی بتواند بقیه زندگی خود را بدون نیاز به کار یا وابستگی به دیگران ادامه دهد. درآمد حاصل بدون نیاز به کار در شغل معمولاً به‌عنوان درآمد غیرفعال (مثل گرفتن اجاره از املاک یا سود سهام) شناخته می‌شود؛ اما رسیدن به استقلال مالی چگونه اتفاق می‌افتد؟

ده کلید به نقل از رابرت کیوساکی

۱. مسئولیت کامل کارهایتان را بپذیرید.

هر انتخابی که می‌کنید نتایج منطقی خودش را دارد، برخی از این انتخابها منجر به سوخت سرمایه شما برای همیشه می‌شود. ازاین‌رو شما باید با پذیرش مسئولیت سرمایه‌گذاری‌تان نسبت تأمین امنیت مالی‌تان اقدام کنید. این را هم باید بدانید که انتخاب هرگونه تصمیم در امروز، تأثیر مستقیمی بر زندگی آینده‌تان خواهد داشت؛ بنابراین شما بایستی هرگونه تصمیمات، خریدها و هزینه کردها حول اهداف بلندمدت مالی‌تان را به نحو احسن بررسی و برآورد کنید.

۲. مراقب مخارج خود باشید.

ما در جامعه‌ای مصرف-محور زندگی می‌کنیم که ما را پیوسته وادار به خرج کردن می‌کند. عادت خرج کردن شما یکی از اصلی‌ترین دلایلی ست که چرا شما نمی‌توانید با راحتی آینده مالی‌تان را تأمین کنید. همه مخارجتان را بررسی کنید و قبل از هر خریدی دو بار در مورد آن فکر کنید. انجام این کار در ابتدا کمی مشکل به نظر می‌رسد، خصوصاً اگر آدم ولخرجی باشید، اما زمانی که مدیریت مخارجتان را یاد گرفتید، به دست آوردن استقلال مالی آسان و خوشایند است.

۳. تعیین بودجه مشخص برای مخارج الزامی است.

تعیین بودجه مشخصی برای مخارج وزندگی کردن با همه محدودیت‌هایی که برایتان ایجاد می‌کند یکی از الزامات رسیدن به استقلال مالی در زندگی است. تعیین بودجه شمارا ملزم به مدیریت درآمد و کنترل هزینه کردها کرده و حس مسئولیت‌پذیری در شما ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید امنیت مالی داشته باشید، تعیین بودجه ابزار لازم برای رسیدن به آن را در اختیار شما می‌گذارد.

۴. اول به خودتان بپردازید.

بدهی یکی از دلایل عمده عدم امنیت مالی در زندگی بیشتر مردم است. بدهی شمارا از داخل تهی کرده و شمارا از رسیدن به رؤیاها، آرزوها و اهدافتان بازمی‌دارد. بدهی باعث محرومیت شما از شادی‌های آینده می‌شود. نداشتن بدهی باید یکی از اساسی‌ترین اهداف شما در زندگی بوده و شما باید تمام سعی‌تان را در این امر داشته باشید.

READ  درآمد

اگر خواستار استقلال مالی هستید زندگی بدون بدهی باید یکی از مهم‌ترین اصولتان باشد.

۶. صندوق پس‌انداز اضطراری داشته باشید.

صندوق پس‌انداز بالشی پر از پول نقد است که حداقل به مدت سه ماه هزینه‌هایتان را پوشش می‌دهد. همچنین می‌توانید برای پوشش هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده مثل تعمیرات، هزینه‌های درمانی و سایر هزینه‌های اضطراری از آن استفاده کنید. داشتن پس‌انداز اضطراری لازم است چون به شما این اطمینان را می‌دهد که در صورت وقوع چنین موقعیت‌هایی راه فرار دارید و در بدهی نمی‌افتید. اطمینان از اینکه هزینه‌های زندگی‌تان در آینده تحت پوشش قرار می‌گیرد به شما آرامش ذهنی می‌دهد.

یکی از بهترین راه‌های داشتن بالشی از پول نقد ایجاد حساب بانکی مجزا و شروع به پس‌انداز در آن است.

۷. آموختن را متوقف نکنید.

آموختن مسائل امور مالی یا حسابداری بایستی بالاترین اولویت شما باشد.

امروزه منابع بی‌شماری برای تقویت دانش مالی‌تان و نحوه کارکرد آن وجود دارد. مسئولیت کامل امور مالی‌تان را با شرکت در کلاس‌ها و آموختن حسابداری بپذیرید. بجای پرداختن به همه موضوعات در یک جلسه، شما می‌توانید در هر بار یک موضوع را بیاموزید. مثلاً شما می‌توانید در صورت علاقه‌مندی درباره مدیریت بودجه در خانه بیاموزید. بعلاوه موضوعات مالی متعدد دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید به ترتیب آن‌ها را یاد بگیرید و بدین‌وسیله سواد مالی‌تان را افزایش دهید.

۸. اهداف روشن و دقیق مالی داشته باشید.

اگر اهداف مالی تعریف‌شده و روشن نداشته باشید، بسیار مشکل است که در جهت تأمین استقلال مالی‌تان گام بردارید. اگر خواهان ایجاد کسب‌وکار بزرگی هستید، با تأسیس شرکت شخصی خودتان در این راه‌کارتان را آغاز کنید؛ و اگر خواستار سرمایه‌گذاری هستید، بیاموزید که فرصت‌های مناسب را به‌محض دسترسی بدان بقاپید. تنها زمانی که اهداف روشنی در ذهنتان دارید قادر به تشخیص توانایی‌هایتان خواهید بود.

داشتن اهداف و تلاش در جهت رسیدن به آن‌ها به شما انگیزه می‌بخشد که در زندگی رؤیایی که هم‌اکنون در ذهنتان دارید زندگی کنید.

۹. بازاریابی شبکه‌ای

هزینه پایین تأسیس یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای یکی از مزیت‌های است که ما داریم. آغاز یک کسب‌وکار بزرگ بدون داشتن زمان و سرمایه اولیه بالا بسیار سخت است.

شرکت بازاریابی شبکه‌ای این زمان را در اختیار شما می‌گذارد که مهارت‌های تجاری را بیاموزید و از یک کارمند دون‌پایه به یک بازرگان با درامد بالا ارتقا یابید. ازاین‌رو بازاریابی شبکه‌ای یکی از کامل‌ترین روش‌ها برای تأمین استقلال مالی است. بازاریابی شبکه‌ای سیستم درآمدی مداومی برای شما ایجاد می‌کند که شما حتی در خواب و سفر هم پول درمی‌آورید.

READ  ثبات مالی

۱۰. ساده‌زیست باشید.

باگذشت زمان زندگی پیچیده‌تر می‌شود. دویدن به دنبال پول و اهداف مالی باعث واماندن شما از چیزهایی می‌شود که در زندگی بسیار مهم هستند. درنتیجه شما شروع به از دست دادن انگیزه‌تان می‌کنید و گرفتار تاریکی می‌شوید. ازاین‌رو بسیار اساسی و مهم است که زندگی‌تان را با پاک‌سازی ذهن از درهم‌وبرهمی و آشفتگی ساده و آسان کنید.

کلید رسیدن به استقلال مالی خیلی ساده است: درامد معمولی خود را به درامد ناشی از سرمایه‌گذاری تبدیل کنید. با این فکر دسترسی به اهدافی که آرزو دارید بدون از دست دادن چیزها و کسانی که در قلبتان جای دادید بسیار ساده و آسان است.

همچنین استاد موفقیت و سخنرانی‌های انگیزشی برایان تریسی هم دریکی از کتاب‌های خود در رابطه با رسیدن به استقلال مالی آن‌هم از صفر می‌گوید:

آیا می‌خواهید به استقلال مالی برسید؟ بیشتر از ۸۰% از میلیونرهای خودساخته از هیچ و حتی کمتر از هیچ شروع کردند. من (برایان تریسی) با این موضوع کاملاً آشنا هستم چون وقتی بزرگ می‌شدم و در سی‌وچندسالگی بودم، هیچ‌گونه پول یا پس‌اندازی نداشتم که حتی بخواهم کاری را شروع کنم. به نظر می‌رسید حتی کمتر از اندازه‌ای که هزینه‌ها و قبض‌ها را پرداخت کنم به دست می‌آوردم و همیشه بدهکار بودم.

برای فرصت‌ها آماده‌باشید

حتی اگر یک فرصت خوب تجاری برایم پیش می‌آمد، هیچ کاری نمی‌توانستم بکنم. همچنان که شروع به مطالعه در مورد موفقیت‌های مالی میلیونرهای خودساخته نمودم، متوجه شدم که تقریباً همۀ اطرافیان من در همان قایق من گرفتار بودند.

رسیدن به ثروت واقعی و یک ثروتمند واقعی شدن در حد یک رؤیای دور از دسترس بود و کمترین احتمال ممکن برای نیل به این آرزو وجود داشت. شاید شما هم در همین وضعیت باشید و مبلغ قبضهای شما بیشتر از درآمد شما باشد.

به ارقام بنگرید

علم آمار کمی ترسناک است. برحسب آمار شرکت‌های بیمه، از هر ۱۰۰ نفری که به سن بازنشستگی می‌رسند، فقط یک نفر ثروتمند خواهد بود. چهار نفرشان استقلال مالی خواهند داشت؛ پانزده نفرشان پس‌انداز قابل قبولی کنار می‌گذارند؛ و ۸۰ نفر دیگر نیازمند حقوق بازنشستگی بوده یا هنوز کار می‌کنند یا حتی ورشکسته هستند—یعنی این است سرنوشت این مردم بعد از سال‌ها کار با درآمد خوب در این جامعه پیشرفته! خوب چرا این اتفاق می‌افتد؟

READ  تفاوت نیاز و خواسته در خرید کردن چیست ؟

چرا مردم در فقر بازنشسته می‌شوند

دو دلیل اصلی برای بازنشستگی در فقر وجود دارد. اول اینکه، آن‌ها هرگز تصمیم نمی‌گیرند ثروتمند بازنشسته شوند. آن‌ها آرزو دارند و امید دارند و دعا می‌کنند، ولی هرگز تصمیم صریح و قاطعی نمی‌گیرند که کاری بکنند. دوم اینکه، حتی اگر آن‌ها تصمیم به بازنشستگی با ثروت بگیرند، آن‌قدر تعلل می‌کنند که دیگر خیلی دیر است. جالبِ که همیشه دلایل خوبی هم برای این تعلل می‌آورند.

با آرزو و تصمیم راسخ شروع کنید

اگر واقعاً و خالصانه می‌خواهید فرصت‌ها را بقاپید، به استقلال مالی برسید و ثروتمند بازنشسته شوید، چهار گام اساسی وجود دارد که باید بردارید. گام اول آرزو کردن است. باید به‌قدری مشتاق باشید که خود را عمیقاً به آن متعهد بکنید و به هرگونه فداکاری لازم تن دهید. گام دوم تصمیم است. باید همین الآن تصمیم بگیرید که هر آنچه لازم است، هرقدر هزینه دارد، هرقدر دور باشد، برای رسیدن به هدفتان از خودتان مایه بگذارید.

اراده و انضباط مالی را در خود پرورش دهید

گام سوم اراده است، باید به هدفتان پایبند باشید و علیرغم همه موانع و مشکلات ایمانتان سست نشود و خود را ملزم به رسیدن به هدفتان بکنید؛ و گام چهارم انضباط است—انضباطی که باید در خود بپرورانید تا عادت‌های خوب و لازم برای رسیدن به استقلال مالی را فراگیرید و به آن‌ها عمل کنید. این‌ها چهار گام هستند، آرزو، تصمیم، اراده، انضباط؛ و می‌توانید موفقیتتان در آینده را با نمره دادن به خودتان با مقیاس ده نمره برای هرکدام اندازه‌گیری کنید.

از کجا شروع کنید: به استقلال مالی دست پیدا کنید

دو چیز است که می‌توانید بلافاصله ایده‌تان را به عمل برسانید:

اول، همین حالا، تصمیم بگیرید که می‌خواهید به استقلال مالی برسید، مهم نیست ابتدای امر چه موانعی سر راهتان قرار دارد. سپس آن را بنویسید، طرحی بریزید و هرروز روی آن کارکنید.

دوم، از پیش تصمیم بگیرید که با هرگونه مانع یا شکستی مقابله می‌کنید و از پیش رو برمی‌دارید. هیچ‌وقت تسلیم نخواهید شد. آن‌قدر به پیشروی ادامه خواهید داد تا درنهایت به هدفتان برسید.

دیدگاهتان را بنویسید